Archives Eight-Drawer Dresser
SKU:
6123-90202-89
Category: Dressers
Tags: Brown, Dark Wood, Dressers, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
For ample storage and luxurious style, the Archives Eight-Drawer Dresser is the perfect choice. Featuring a Classic Walnut finish over figured walnut veneers, this dresser offers eight spacious drawers, including cedar-lined bottom drawers and a jewelry tray. The satin brass hardware adds a polished touch to this timeless, elegant design.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersOak veneered drawer sides and bottoms on top six drawersCedar-lined bottom drawersJewelry trayFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Satin | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.5W x 15.25D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.5W x 15.25D x 5.5H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.5W x 15.25D x 6.5H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 46.50 |
| Carton Length | 26.13 |
| Carton Weight | 375.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Height | 40.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer, Oak Veneer, Cedar and Jewelry Tray |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 353 |
| Image Role Data | {“6123_90866_116_019_202_89_90008_95_90006_80_room”:[“Room Image 1″],”6123_900202_89_90008_95_room”:[“Room Image 2″],”6123_90966_89_90117_80_90202_89_room”:[“Room Image 3”],”6123_90202_89_sil |
| Weight | 353 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 76 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Contact Us
"*" indicates required fields