B285 Pacific Grove Dresser
SKU:
B285-01
Category: Dressers
Tags: Brown, Cerused Oak, Dressers, Emerald Home Furnishings
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring the outside in with the light and airy, casual style of the Pacific Grove collection. Burnished and aged hardware accent the sand dune colored finish featuring light wire brushing, glazing, rasping, and sand-through. You’ll find a perfect blend of modern, rustic, and coastal design aesthetics with the rounded shapes, and neutral tones. The Pacific Grove’s casual, yet sophisticated look will bring out the best in your space.
Product Details
| SU Dim Length | 64 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 18 in |
| SU Dim Height | 37 in |
| CTN Dim Length | 67 in |
| CTN Dim Width | 21 in |
| CTN Dim Height | 41 in |
| CTN Volume | 33.38 cft |
| CTN Weight | 243 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 64 × 18 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cerused Oak |
| Style | Coastal |
| Collection | B285 Pacific Grove |
Contact Us
"*" indicates required fields