Big Sky Three Drawer Chest
SKU:
6700-90217-80
Category: Chests
Tags: Brown, Chests, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Vintage and tactile with a chic flair, the Big Sky Three-Drawer Chest combines a Pecky Hickory Veneer solid-wood-edged top in a Vintage Natural finish revealing the authentic knots and wood grain with a burlap-wrapped case accented by a patterned nailhead design. With three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerNailhead trim designFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural materi | Yes |
|---|---|
| Finish | Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural material and slight color variati |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 159.39 |
| Carton Width | 42.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 26.875W x 13.5D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Cedar, Burlap, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 139.55 |
| Image Role Data | {“6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90217_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90217_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90217_80_top”:[ |
| Weight | 139.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Contact Us
"*" indicates required fields