Archives Raffia Three-Drawer Chest
SKU:
6123-90110-05
Category: Chests
Tags: Brown, Browns, Chests, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Archives Raffia Three-Drawer Chest brings natural textures to your bedroom décor with its raffia-wrapped exterior and Flax finish. This chest offers three spacious drawers, complete with oak veneered sides and bottoms. The combination of raffia and woven cane details adds a unique touch of coastal elegance to your space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 5.5H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 7.25H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 8.75H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 42.75 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 207.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Clearance | 4.5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37.25 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Raffia, Cedar and Metal Caps |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 170 |
| Image Role Data | {“6123_90110_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6123_10458_80_75700_89_90110_05_room”:[“Room Image 1″],”4192_005_6123_90110_05_room”:[“Room Image 2″],”6123_90110_05_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – |
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 36.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Contact Us
"*" indicates required fields