B744 Pine Valley 5 Drawer Chest
SKU:
B744-95
Category: Chests
Tags: Brown, Chests, Emerald Home Furnishings, Pine Valley
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Pine Valley is a rustic, casual collection crafted out of beautiful reclaimed pine in a caramel brown finish. Wooden slats in a picture frame finish and hammered drawer pulls add to the collection’s design. Whether you are outfitting your getaway cabin or your master suite at home, Pine Valley is casual enough to adorn with your heirloom quilt and sophisticated enough for the crisp white lace duvet.
Product Details
| SU Dim Length | 37 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 17.75 in |
| SU Dim Height | 50 in |
| CTN Dim Length | 43.25 in |
| CTN Dim Width | 21.5 in |
| CTN Dim Height | 59.75 in |
| CTN Volume | 32.15 cft |
| CTN Weight | 141 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 37 × 17.75 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pine Valley |
| Style | Rustic |
| Collection | B744 Pine Valley |
Contact Us
"*" indicates required fields