Sanctuary Diamont King Panel Bed
SKU:
5875-90366-95
Category: Beds
Tags: Beds, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Magical, ethereal and oh-so-luxurious, the French Moderne-inspired Diamont King Bed will transport you to a sublime place. Including the headboard, footboard and rails, the bed features reverse hand-painted glass panels in a creamy white color with diamond fretwork. The diamond fretwork is in Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, silver leaf and eglomise, the headboard can be used alone if desired.
Product Details
| King sizeReverse handpainted glass panelsHeadboard height adjusts at 70-inch and 76-inchFinish: The main finish is Le Sable, a light wood tone washed with a white and gray glaze. The diamond fretwork is Jewel, a silver finish with rich undertones of gold | Yes |
|---|---|
| Finish | The main finish is Le Sable, a light wood tone washed with a white and gray glaze. The diamond fretwork is Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne. Headboard and foo |
| Levelers | Yes |
| Bed Frame Opening | 77W x 82D |
| Bed Size | King |
| Carton Height | 551.40 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 365.20 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 87.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 70.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Silver Leaf and Eglomise |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Panel Beds |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 297 |
| Image Role Data | {“5875_90365_366_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5875_90366_95_5865_90202_80_90203_006_02_room”:[“Room Image 1″],”5875_90366_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5875_90365_366_95_de |
| Weight | 297 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.5 × 80 × 70 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Sanctuary 2 |
Contact Us
"*" indicates required fields