Miramar Aventura Jackson King Poster Bed w-Tall Posts & Canopy
SKU:
6202-90666-TALL
Category: Beds
Tags: Beds, Brown, Dark Wood, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Grand in its simplicity and celebration of simple, pure and linear forms, the Miramar Jackson King Poster Bed with Tall Posts & Canopy takes a global view of design and offers a respite of exotic elegance. The headboard is vertically-channeled and upholstered in Cleary Cement, a soft neutral contrasting with the rustic White Oak and Pine Knotty Oak Veneer frame with a smoky Arabica finish. Includes headboard, footboard, rails tall posts and canopy frame.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Bed Frame Opening | 77W x 82D |
| Bed Size | King |
| Carton Height | 371.00 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 325.60 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 89.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Cleary Cement; Fabric contents: 100% Polyester; Cleaning code: S; Clean with a solvent or dry-cleaning agent |
| Height | 90.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Pine Knotty Oak Veneers with Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-CLEARY-CEMENT-SC |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Upholstered Beds |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 79.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 290.4 |
| Image Role Data | {“6202_90666_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”6202_90666_DKW_room”:[“Room Image 1″],”6202_90666_015_115_DKW_room”:[“Room Image 2″],”6202_90666_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6 |
| Weight | 290.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.25 × 79.5 × 90 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Miramar Aventura |
Contact Us
"*" indicates required fields