B128 Amelia King Upholstered Headboard-footboard-rails-navy
SKU:
B128-12HBFBR-14
Category: Beds
Tags: Beds, Blue, Emerald Home Furnishings, Navy
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a style that bridges the gap between classic and contemporary, the Amelia bed will be the centerpiece of your room and take your style from simple to elegant. The dignified silhouette, rich upholstery, and button tufting give this bed a regal sophistication. Transition your bedroom into the master you deserve with the Amelia bed.
Product Details
| SU Dim Length | 85.9 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 81.5 in |
| SU Dim Height | 54 in |
| CTN Dim Length | 84 in |
| CTN Dim Width | 36.5 in |
| CTN Dim Height | 7.5 in |
| CTN Volume | 13.31 cft |
| CTN Weight | 130 lbs |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Foundation Required | Yes |
| Tariff Exempt | Yes |
| Dimensions | 85.9 × 81.5 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | B128 Amelia |
Contact Us
"*" indicates required fields