Adelaide Solid Wood Bed – Cocoa Brown
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Our Adelaide Collection celebrates masterful craftsmanship, showcasing rich mango wood and elegant paneling. Its timeless silhouette merges classic detailing with modern simplicity, creating a warm, sophisticated retreat in your space. Available in Cocoa Brown and Natural White Wash.
Product Details
| Overall Dimensions | 84”W x 88.75”D x 70”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Cocoa Brown |
| Weight | 265 lbs |
| Weight Capacity | 550 LBS |
| Bed Overall Headboard Dimensions | 84″ x 4.75″ x 70″ |
| Bed Clearance Headboard To Floor | 6.75″ |
| Bed Overall Footboard Dimensions | 84″ x 4.75″ x 24″ |
| Bed Clearance Footboard To Floor | 6.75″ |
| Bed Side Rail Dimension | 81″ x 1.5″ x 12″ |
| Bed Clearance Side Rails To Floor | 6.75″ |
| Bed Use Without Boxspring | YES |
| Bed Interior Dimensions For Mattress | 77″ x 81″ |
| Bed Adjustable Mattress Compatible | NO |
| Bed Slats Style | Rolled Slats |
| Bed Number Of Slats | 12 |
| Slat Material | Wood |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.75 × 84 × 70 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cocoa Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Eastern King |
| Collection | Adelaide |
Contact Us
"*" indicates required fields