Big Sky Round Accent Mirror
SKU:
6700-90008-99
Category: Bedroom Mirrors
Tags: Brown, Grays, Hooker Furniture, Mirrors
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by rugged American wilderness landscapes, the Big Sky Round Accent Mirror is tactile and organic with a dramatic crosshatch texture on the border finished in the charcoal-colored Furrowed Bark. Crafted of wood and resin, it is accented with a contrasting trim in Vintage Natural around the mirror.
Product Details
| Back Panel Material | MDF |
|---|---|
| Carton Height | 5.75 |
| Carton Length | 46.75 |
| Carton Weight | 80.52 |
| Carton Width | 46.75 |
| Depth | 2.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Wood, Resin and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 32W x 32H |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 58.96 |
| Image Role Data | {“6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_75203_97_900_400_410_80_90008_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_75203_97_900_80_400_410_98_90008_99_room”:[“Room Image |
| Weight | 58.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Contact Us
"*" indicates required fields