Americana Landscape Mirror
SKU:
7050-90008-89
Category: Bedroom Mirrors
Tags: Blacks, Brown, Hooker Furniture, Mirrors
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Framed with a delicate scalloped interior edge, the Americana Landscape Mirror reflects a simpler time. With beveled mirror glass, the wood frame is finished in the time-worn Molasses, representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the rich oak character beneath.
Product Details
| Rectangle shapeBeveled mirror glassScalloped shaped mirror frameFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the vari | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-90008-02 |
| Carton Height | 6.00 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 40.25W x 30.25H |
| Style | Casual |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, texture, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“7050_90250_02_90001_02_90008_89_90016_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90266_85_90016_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image 2”],”7050_90266_85_90115_89_90119_85_90001_89_90008_89_ |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Contact Us
"*" indicates required fields