6/6 Uph Bench Stg Ftbd
SKU:
39387
Category: Bed Parts
Tags: Bed Parts, Brown, Hazelwood, Riverside Furniture
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| 6/6 Uph Bench Stg Ftbd | Constructed of solid pine |
|---|---|
| 6/6 Uph Bench Stg Ftbd | Two drawers are constructed with dovetail joinery and ballbearing extension guides, plus have cedar veneer bottoms |
| 6/6 Uph Bench Stg Ftbd | Includes complete platform bedding support which consists of wood legs with a built-in leveler attached to each platform support panel |
| 6/6 Uph Bench Stg Ftbd | Seat height: 18″ |
| 6/6 Uph Bench Stg Ftbd | Upholstered with 68% Polyester, 32% Repreve Polyester performance fabric |
| 6/6 Uph Bench Stg Ftbd | Cleaning code: W |
| Dimensions | 80.00″W X 18.50″D X 18.00″H |
| Weight | 0.00 lbs |
| Two drawers are constructed with dovetail joinery and ballbearing extension guides, plus have cedar veneer bottoms | Yes |
| Includes complete platform bedding support which consists of wood legs with a built-in leveler attached to each platform support panel | Yes |
| Seat height: 18″ | Yes |
| Upholstered with 68% Polyester, 32% Repreve Polyester performance fabric | Yes |
| Cleaning code: W | Yes |
| Weight | 116.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 80 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Hazelwood |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Intrigue |
Contact Us
"*" indicates required fields