6/6 Panel Footboard
SKU:
37281
Category: Bed Parts
Tags: Bed Parts, Cloud, Riverside Furniture, White
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| 6/6 Panel Footboard | Constructed of select hardwoods |
|---|---|
| 6/6 Panel Footboard | Bed is elevated off the floor to give it a light airy appearance |
| 6/6 Panel Footboard | Board and batten design |
| 6/6 Panel Footboard | Generously scaled cap rails |
| 6/6 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat |
| Dimensions | 80.50″W X 02.75″D X 20.00″H |
| Weight | 61.73 lbs |
| Bed is elevated off the floor to give it a light airy appearance | Yes |
| Board and batten design | Yes |
| Generously scaled cap rails | Yes |
| Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat | Yes |
| Weight | 61.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 80.5 × 20 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud |
| Style | Cottage |
| Collection | Cora |
Contact Us
"*" indicates required fields