Durant Solid Wood Rectangle End Table – Antique White/distressed Gray
SKU:
51030950
Category: End Tables
Tags: Classic Home, Cream, Distressed Gray/Weathered Chalk, End Tables
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Durant Occasional Set features sustainable reclaimed pine with FSC certification, combining a modern concrete-inspired surface with industrial detailing. Its clean lines and durable construction make it a versatile choice for stylish and functional living spaces.
Product Details
| Overall Dimensions | 28”W x 22”D x 22”H |
|---|---|
| Materials | Concrete Laminate, Reclaimed Pine |
| Colors | Distressed Gray/Weathered Chalk |
| Weight | 55 lbs |
| Table Top Thickness | 2.375″ |
| Overhang Front Back | 2.95″ |
| Overhang Side Side | 6.1″ |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 22 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Distressed Gray/Weathered Chalk |
| Style | Industrial |
| Collection | Durant |
Contact Us
"*" indicates required fields