Groot Teak Root Coffee Table – Natural
SKU:
51000013
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Classic Home, Cocktail & Coffee Tables, Cream, Natural
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring nature’s artistry into your home with this stunning raw teak root coffee table. Handcrafted from solid teak root wood, its sculptural base of twisting roots and natural voids exudes organic beauty. The polished surface contrasts beautifully with the raw, earthy textures below. A bold focal point for living rooms, this one-of-a-kind teak wood table complements rustic, boho, modern organic, and eco-luxe interiors, celebrating nature in its purest form.
Product Details
| Overall Dimensions | 41”W x 38”D x 18”H |
|---|---|
| Materials | Teak Root |
| Colors | Natural |
| Weight | 181 lbs |
| Weight | 181 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Groot |
Contact Us
"*" indicates required fields