Celine Solid Wood Live Edge Coffee Table – Natural
SKU:
51005352
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Classic Home, Cocktail & Coffee Tables, Cream, Natural
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Showcasing nature’s artistry, this coffee table is handcrafted from solid Meh wood, resin, and iron. The live-edge top reveals stunning wood grain and natural voids filled with rich black resin, creating dramatic contrast. Supported by a modern iron base, this artistic coffee table blends rustic charm with industrial edge. A bold statement for living rooms, it complements modern, rustic, boho, and industrial décor with striking natural elegance.
Product Details
| Overall Dimensions | 40”W x 41”D x 18.5”H |
|---|---|
| Materials | Meh Wood, Resin, Iron |
| Colors | Natural |
| Weight | 118.14 lbs |
| Table Clearance From Floor | 15.5″ |
| Distance Between Legs Front Back | 24″ |
| Overhang Front Back | 6″ |
| Distance Between Legs Side Side | 24″ |
| Overhang Side Side | 6″ |
| Weight | 118.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 18.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Celine |
Contact Us
"*" indicates required fields