U7250 Baldwin Motion Sofa-grey
SKU:
U7250-00-03
Category: Sofas
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Motion, Reclining, Sofas
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Baldwin motion collection disproves the idea that good looks must be sacrificed for comfort. Rolled arms, nailhead trim, and contrast baseball stitching establish the traditional form. The weathered texture of faux leather is further enhanced by a distinguished slate gray color with blue undertones. Get a classic, traditional look with the Baldwin collection.
Product Details
| SU Dim Length | 88 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 38.5 in |
| SU Dim Height | 42.8 in |
| CTN Dim Length | 89 in |
| CTN Dim Width | 31 in |
| CTN Dim Height | 34 in |
| CTN Volume | 54.29 cft |
| CTN Weight | 225 lbs |
| Motion | Recline |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Web Suspension |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 88 × 38.5 × 42.8 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | U7250 Baldwin |
Contact Us
"*" indicates required fields