U4120 Willow Creek Lsf Sofa W / 2 Pillows-grey
SKU:
U4120-11-13A
Category: Sectional Parts
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Sectional Parts
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
If your lifestyle is where traditional and country cottage meet, the Willow Creek collection is for you! Elegant features like nailhead trim, rolled arms on the sectional and pushback chair, and wheeled ornamental feet on the round ottoman are clothed in the casual comfort of pebbled brown, stripes, and gingham. Give your home an easy update with the eclectic style of Willow Creek.
Product Details
| SU Dim Length | 82.25 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 41.25 in |
| SU Dim Height | 36.5 in |
| CTN Dim Length | 83.75 in |
| CTN Dim Width | 37.5 in |
| CTN Dim Height | 32.5 in |
| CTN Volume | 59.07 cft |
| CTN Weight | 129 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Toss Pillows Included | 2 |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 82.25 × 41.25 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | U4120 Willow Creek |
Contact Us
"*" indicates required fields