Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A versatile showstopper, the Vernon power reclining loveseat has everything you need for ultimate comfort. Its sleek, modernized silhouette is upholstered in a family-friendly, leather-like fabric with CloudLux™ down alternative seat toppers and headrests that will put you on cloud nine. Customizable Zero Gravity recline, and adjustable heat and massage bring the best in relaxation, while the center console contains storage, cupholders, and a charging tray to keep everything you need within reach. Kick back and stand out, all with Vernon.
Product Details
| Collection | Vernon |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Lay-Flat Mechanism, Heat & Air Massage, CloudLux Cushion(s), FlexSync App Control, Charging Ports Included, Console, Wireless Charging, and Cup Hol |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 386-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 50.065 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
| Product Weight | 323 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 323 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vernon |
Contact Us
"*" indicates required fields