U7295 Grayson Manual Loveseat – Gray
SKU:
U7295-01-03
Category: Loveseats
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Loveseats, Reclining
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Grayson will bring the Danish concept of hygge to your home. Gray-flecked chenille envelops plush back cushions and pillowtop arms in soft upholstery you can’t wait to snuggle into at the end of a long day. Complementary dark gray welting accents the seams. With the pull of a lever, lean back and find your contentment in the sofa, loveseat, and gliding recliner. Whether you like to curl up or stretch out, the Grayson collection has the comfort you crave.
Product Details
| SU Dim Length | 61 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 40 in |
| SU Dim Height | 40 in |
| CTN Dim Length | 61.4 in |
| CTN Dim Width | 34.6 in |
| CTN Dim Height | 32 in |
| CTN Volume | 39.34 cft |
| CTN Weight | 170 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 61 × 40 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | U7295 Grayson |
Contact Us
"*" indicates required fields