Sofa Sets Loveseat-red
SKU:
U3216-01-02
Category: Loveseats
Tags: Emerald Home Furnishings, Loveseats, Red
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Binetti by Emerald Home is a mid-century modern lover’s dream. With seat and back tufting, clean, angular lines, and classic colors, this collection really sparks up a room. Multiple sizes make it right at home in both large living spaces and smaller family rooms or apartments. This collection effortlessly combines style and substance with comfort and durability. Attractive and reliable, you can count on the Binetti.
Product Details
| SU Dim Length | 65.3 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 35.4 in |
| SU Dim Height | 34.6 in |
| CTN Dim Length | 65.7 in |
| CTN Dim Width | 35.4 in |
| CTN Dim Height | 27.5 in |
| CTN Volume | 37.01 cft |
| CTN Weight | 92 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | solid wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 65.3 × 35.4 × 34.6 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Red |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Sofa Sets |
Contact Us
"*" indicates required fields