Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring your living room to the next level with the sleek, innovative Alister power gliding loveseat. This transitional style sports sleek curves upholstered in your choice of luxurious top-grain leather. A step above typical reclining, these gliding seats provide a smooth, versatile, and unique experience. The ultimate in futuristic comfort, this loveseat includes a center console with two cupholders, a wireless charging pad, and storage to keep your devices charged and within reach. Customize your comfort with a power control that adjusts recline, headrest, and lumbar support. Kick back in the Alister, the future of relaxation.
Product Details
| Collection | Alister |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Gliding, Charging Ports Included, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 46.453 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
| Product Weight | 323 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 323 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 71 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Alister |
Contact Us
"*" indicates required fields