Chair – Charcoal Leather
SKU:
U3934-02-03
Category: Chairs
Tags: Chairs, Charcoal Leather, Emerald Home Furnishings, Gray
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sleek modern minimalism arrives with the Stella collection. Polished metal bracket feet combined with a thin, minimal frame lightens the look of the structured cushions. Supple top grain leather in a lustrous charcoal top grain leather is designed to slowly gain a laid-back appeal over the years. Stella fuses midcentury elements for a timeless combination.
Product Details
| SU Dim Length | 44 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 34.3 in |
| SU Dim Height | 33.5 in |
| CTN Dim Length | 44.9 in |
| CTN Dim Width | 34.3 in |
| CTN Dim Height | 17.7 in |
| CTN Volume | 15.78 cft |
| CTN Weight | 100 lbs |
| Fabric | Leather with PVC match |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 44 × 34.3 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal Leather |
| Style | Contemporary |
Contact Us
"*" indicates required fields