U3661 Emerson Armless Chair – White
SKU:
U3661-05-09
Category: Chairs
Tags: Chairs, Emerald Home Furnishings, White
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Wrapped in a textured, yet soft fabric, the Emerson chair is a contemporary homerun. The armless design is complemented with plush back and seat cushions and angular lines. Spiced up with unique, black angular legs, you can give your room a showstopping look with the simple, yet sophisticated Emerson accent chair.
Product Details
| SU Dim Length | 29.9 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 34.6 in |
| SU Dim Height | 35.4 in |
| CTN Dim Length | 30.3 in |
| CTN Dim Width | 27.2 in |
| CTN Dim Height | 17.3 in |
| CTN Volume | 8.25 cft |
| CTN Weight | 48 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Metal Frame |
| Seat Cushion | Pocketed Coils |
| Leg Material | Solid Wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 29.9 × 34.6 × 35.4 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | U3661 Emerson |
Contact Us
"*" indicates required fields