Scarlett Upholstered Accent Chair – Burnt Orange
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Scarlett Accent Chair is crafted with a linen blend fabric and sturdy oak wood frame, offering both comfort and durability. Nail head accents enhance its elegant design, adding a touch of refinement. Perfect for any living space, this chair combines classic style with lasting support, creating an inviting and timeless addition to your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 28”W x 34”D x 32.8”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester,Oak Wood |
| Colors | Burnt Orange |
| Weight | 41.58 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.5″ |
| Seat Width | 26.5″ |
| Seat Depth | 20.5″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Back Cushion Composition | Feather & Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Reversible |
| Arm Height From Floor | 25″ |
| Rub Count | 3000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 41.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 28 × 32.8 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnt Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Scarlett |
Contact Us
"*" indicates required fields