Mariah Upholstered Accent Chair – Natural
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Wide and welcoming, our Mariah Accent Chair is a modern take on classic farmhouse design. Soft yet sculptural, the clean lines of the solid wood frame are balanced by cozy cushions. A perfect blend of warmth and refinement, it offers effortless comfort for your space. Available in Natural and Coastal Sand.
Product Details
| Overall Dimensions | 30.25”W x 36.5”D x 35.75”H |
|---|---|
| Materials | 71% Viscose/17% Polyester/12% Linen, Ash Wood |
| Colors | Natural |
| Weight | 35.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 20.25″ |
| Seat Width | 26.25″ |
| Seat Depth | 24.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Seat Cushion Type | Reversible |
| Back Cushion Type | Reversible |
| Arm Height From Floor | 24.75″ |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 35.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 30.25 × 35.75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural |
| Style | Transitional (Modern Farmhouse) |
| Collection | Mariah |
Contact Us
"*" indicates required fields