Archivist Writing Desk
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
This classic beauty will elevate your work and inspire any office setting. With the shapely silhouette of French antiques including cabriole legs, a pecan-colored finish over rustic Pecky Pecan veneers and ring pulls and knobs in a time-worn bronze finish, the Archivist Writing Desk is as functional as it is stylish. The bonded leather insert on the top adds a touch of class, and other functional features include a file drawer with Pendaflex letter/legal filing on the left, a center drawer with drop front for a keyboard, utility drawer with a writing slide, pencil tray and a drawer with false bottom for hidden storage. Wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Bonded leather insert on topFile drawer with Pendaflex letter/legal filing on leftCenter drawer with drop front for keyboardUtility drawer with writing slide, pencil tray and removable dividers at top rightDrawer with false bottom for hidden storageWire m | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 19.00 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 201.28 |
| Carton Width | 63.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 158.51 |
| Image Role Data | {“5447_10458_410_446_room”:[“Room Image 1″],”5447_10458_410_446_room2”:[“Room Image 2″],”5447_10458_410_446_room3”:[“Room Image 3″],”5447_10458_drawersidesilo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 158.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 60.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Contact Us
"*" indicates required fields