Lisbon Natural/ivory 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With age-old techniques and aesthetics, this rug combines wool and jute into a versatile piece that infuses any design with a textural, organic element. The ivory hue complements any palette while the eco-friendly materials suit medium traffic.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 50% Jute, 50% Wool / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Weight | 3.8 lbs |
| Weight | 3.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Lisbon |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields