Kochi Stripe Ivory/black 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Black bands enclose the striped pattern of this rug, giving it a minimalist look. Handwoven from sustainable jute and cotton, this durable rug enhances a variety of styles including modern, contemporary, industrial, and farmhouse.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.3”H |
|---|---|
| Materials | 70% Jute, 30% Cotton |
| Weight | 2 lbs |
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.3 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Style | Industrial |
| Collection | Kochi |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields