Dawson Fabric Ottoman
SKU:
5630-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Blue, Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Complete your Dawson collection with the Dawson ottoman, bringing modern comfort that is adaptable to any space. This ottoman has recessed legs, allowing it to perfectly blend into Dawson’s on-trend tight seat design. With a high-density top cushion that is easy to maintain and designed to last, this ottoman will be a staple in your living room for a lifetime.
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.97 |
| Carton Weight | 36 lb |
| Product Weight | 36 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 34 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
Contact Us
"*" indicates required fields