Bexley Fabric Ottoman
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Bexley’s traditional frame features bun feet and a nailhead trim. Pair with the matching Bexley chair for a complete look.
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.90 |
| Carton Weight | 32 lb |
| Product Weight | 32 lb |
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
Contact Us
"*" indicates required fields