Melange Natural Beauty Credenza
SKU:
638-85389-MWD
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Maple, Oak and Cherry Veneers in varied color tones are blended together in an extraordinary chevron pattern, creating a sophisticated fashion apparel vibe. Shiny pewter-colored bar pulls add a final accent. Three doors with one adjustable shelf behind the pair of left doors and one adjustable shelf behind the right door. This piece is media-ready with a ventilated back panel.
Product Details
| Three doorsOne adjustable shelf behind pair of left doorsOne adjustable shelf behind right doorVentilated back panelUnique chevron patternFinish: Medium wood finish with varied tones in the chevron pattern on the frontHardware: Shiny pewter colored bar pu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 246.40 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Maple, Oak and Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 206.8 |
| Image Role Data | {“638_85389_MWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85389_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85389_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 206.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields