Melange Alpine Four-Door Credenza
SKU:
638-85520-85
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Warm and welcoming and crafted of Walnut Veneers with a timeless marquetry pattern, the Alpine Four-Door Credenza has 4 doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. Media-ready, the credenza has a ventilated back panel.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 242.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Walnut Veneers |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 78.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 209 |
| Image Role Data | {“638_85520_85_room”:[“Room Image 1″],”638_85520_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85520_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”638_85520_85_top”:[“Top Silo |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 78.25 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields