Commerce & Market Carved Stump Side Table
SKU:
7228-50638-99
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Crafted with cast resin in a design to portray nature’s aged roots, the Carved Stump Side Table is hand-painted with a bold geometric tribal print on a dark monochromatic background.
Product Details
| Alternate Finish Items | 7228-50654-45 7228-50646-02 |
|---|---|
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 60.00 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Cracking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“7228_50638_99_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_50638_99_646_02_room”:[“Room Image 1″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room”:[“Room Image 2″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room2”:[“Room |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields