Vander Solid Wood Square Dining Table – Tawny Brown
SKU:
51031738
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Classic Home, Dining Tables, Tawny Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Gather around the Vander Round Dining Table, where FSC® Certified Oak Veneer meets fluted detailing for timeless charm. Its cream-washed finish adds a light, airy feel to any dining room. A centerpiece designed for memorable meals and warm conversations.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 60”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Oak Veneer |
| Colors | Tawny Brown |
| Weight | 169 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 27.8″ |
| Overhang Front Back | 15″ |
| Overhang Side Side | 15″ |
| Extension | No |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tawny Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Vander |
Contact Us
"*" indicates required fields