Uph Side Chair 2in
SKU:
87157
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Designer Espresso, Riverside Furniture
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of select hardwoods | Yes |
|---|---|
| Plush upholstered seat with welt trim | Yes |
| Wide back splat with arched bottom and vertical veneer adds the the modern styling of the group | Yes |
| Tapered front legs | Yes |
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning Code: W | Yes |
| Seat height: 19″ | Yes |
| Dimensions | 23.80″W X 19.50″D X 38.00″H |
| Weight | 20.39 lbs |
| Weight | 40.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 23.8 × 38 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Sariel |
Contact Us
"*" indicates required fields