Umbria Leather Dining Chair – Midnight Raven
SKU:
53001912
Category: Chairs & Benches
Tags: Black, Chairs & Benches, Classic Home, Midnight Raven
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Umbria Dining Chair features rich top-grain leather with sleek vertical channeling, paired with sturdy iron legs. Its tasteful design exudes understated luxury, making it the perfect addition to any dining space. With its refined style and comfort, this chair enhances both modern and traditional interiors with effortless charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 22.75”W x 22.5”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Jet Black |
| Weight | 20.5 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 19″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26″ |
| Rub Count | 600 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22.75 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Raven |
| Style | Industrial |
| Collection | Umbria |
Contact Us
"*" indicates required fields