Nadine Dining Chair
SKU:
9436-DR-800
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Mirror Company, Chairs & Benches, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Nadine Dining Chair features a coastal contemporary inspired design and is constructed with solid wood in a bright white oak finish with a spindle back design in a durable light gray fabric seat. Finish: bright white, light gray fabric. Material: solid wood, fabric.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Bright White Oak/Brushed Nickel |
| Material | Wood/Nickel/Fabric/Foam |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Nadine |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Shipping Weight | 22.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Nadine |
Contact Us
"*" indicates required fields