Malo Leather Bench – Sedona Brown
SKU:
53002013
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Classic Home, Sedona Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Malo Bench features a luxurious top grain leather seat, offering a rich, timeless appeal. Its soft, supple leather is beautifully complemented by hammered iron legs, with a unique iron texture that adds an industrial touch and visual interest. This piece combines comfort and style, bringing a sophisticated, enduring charm to your home, whether placed at the foot of a bed or as extra seating in your living room.
Product Details
| Overall Dimensions | 28”W x 16”D x 18.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Embossed Hammered Iron |
| Colors | Sedona Brown |
| Weight | 25.5 lbs |
| Seat Height | 18.5″ |
| Seat Width | 28″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 500 |
| Weight | 25.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 28 × 18.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sedona Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Malo |
Contact Us
"*" indicates required fields