Banyon Bay Upholstered Host Chair
SKU:
6081-75500-82
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Brown, Chairs & Benches, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Banyon Bay Upholstered Host Chair is a stylish and comfortable addition to any dining room. Fully upholstered with a barrel-shaped back and sloped arms, this chair is both supportive and elegant. The Desert Oak finish adds a rustic touch, while the Levi Oyster fabric gives it a soft, modern look. Perfect for the head of the dining table or as accent seating in a living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 97% Polyester, 3% Linen |
|---|---|
| Arm Height | 19.5 |
| Carton Height | 57.25 |
| Carton Length | 27.75 |
| Carton Weight | 17.50 |
| Carton Width | 26.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 24.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Levi Oyster; Fabric Contents: 97% Polyester, 3% Linen |
| Height | 33.00 |
| Material Description | White Oak Solids and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-LEVI-OYSTER-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19.75 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.25 |
| Wood Distressing Type | Wire-brushing and cerusing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 14.5 |
| Image Role Data | {“6081_75200_410_500_900_82_room”:[“Room Image 1″],”6081_75200_82_75500_82_75900_82_room”:[“Room Image 2″],”6081_75500_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_75500_82_back_silo”: |
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 24.25 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Contact Us
"*" indicates required fields