Commerce & Market Bar Cart
SKU:
7228-50645-99
Category: Bar Furniture
Tags: Bar Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Industrial meets organic with the Commerce & Market bar cart. Offering a youthful sensibility and simple aesthetic, the bar cart combines a black metal frame and casters with a stone inlay top and bottom shelf.
Product Details
| Carton Height | 34.00 |
|---|---|
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 100.00 |
| Carton Width | 31.00 |
| Depth | 14.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 31.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Iron and Stone |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 27.50 |
| Weight | 75 |
| Image Role Data | {“7228_50645_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_50638_99_50645_99_85002_89_80004_791_5012_room”:[“Room Image 2″],”7228_50645_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50645_99_top”:[“T |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 27.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields