Modern Mood Three Drawer Nightstand
SKU:
6850-90016-80
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Softly sophisticated with a clean modern profile and luxe mixture of materials, the Modern Mood Nightstand is a stunning statement piece. The case has rounded corners and a plinth base and offers three self-closing drawers. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in the serene Diamond color and accented by metal pulls wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRounded cornersFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication.Hardware: Bar pulls wrapped in leather | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90016-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 172.40 |
| Carton Width | 35.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 152.8 |
| Image Role Data | {“6850_90016_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90266_017_007_016_119_80_room”:[“Room Image 2″],”6850_90266_002_009_016_80_room”:[“Room Image 3″],”6850_90016_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/ |
| Weight | 152.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields
