Modern Mood Round Nightstand
SKU:
6850-90315-89
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Serene, symmetrical and softly-sophisticated, the Modern Mood Round Nightstand has a clean modern profile and luxe mixture of materials. Offering three self-closing drawers, the nightstand is crafted of Oak Veneers in a dark Mink finish and has a striking matched veneer top. With metal trim, the knobs are accented by leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Round shapeThree self-closing drawersMetal trimMatched veneer topFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal trim.Distressed F | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 14.5W x 14.75D x 6.25H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 14.5W x 14.75D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90315-80 |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 113.10 |
| Carton Width | 26.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.8 |
| Image Role Data | {“6850_90266_315_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90315_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90315_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90315_89_top”:[“Top |
| Weight | 90.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields
