Elixir Leg Nightstand
SKU:
5990-90116-DKW
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The delicately-scaled Elixir Leg Nightstand combines metal elements in a champagne silver finish with a soft gray finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. One drawer and two shelves. Faux shagreen is on the knob for a touch of intrigue.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drawerTwo shelvesFaux shagreen on knobFinish: A serene gray beige finish applied to lightly sand-blasted walnut veneer for an organic and textured look. Champagne silver finish on the metal elementsHardware: Champagne Silver Finish HardwareDistressed | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 60.10 |
| Carton Width | 30.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 22W x 15.25D x 2.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 29.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Chinese Walnut Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 25.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 39.3 |
| Image Role Data | {“5990_90116_DKW_room”:[“Room Image 1″],”5990_90866_MULTI_90116_DKW_room”:[“Room Image 2″],”5990_90866_MULTI_90116_DKW_room2”:[“Room Image 3″],”5990_90116_DKW_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 39.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 25 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Elixir |
Contact Us
"*" indicates required fields