Cascade Three-Drawer Nightstand
SKU:
6120-90115-80
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Nightstand with 3 self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage and function. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal, and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by an X-stretcher. Functional features include a USB Outlet and cord clip.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 103.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.375W x 15.375D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 92 |
| Image Role Data | {“6120_90115_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_90115_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90115_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Contact Us
"*" indicates required fields

