Adelaide Solid Wood 9dwr Dresser – Cocoa Brown
SKU:
52010923
Category: Dressers
Tags: Brown, Classic Home, Cocoa Brown, Dressers
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Our Adelaide Collection celebrates masterful craftsmanship, showcasing rich mango wood and elegant paneling. Its timeless silhouette merges classic detailing with modern simplicity, creating a warm, sophisticated retreat in your space. Available in Cocoa Brown and Natural White Wash.
Product Details
| Overall Dimensions | 70”W x 22.5”D x 43.5”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Cocoa Brown |
| Weight | 254 lbs |
| Casegoods Drawer Count | 9 |
| Casegoods Small Drawer Dimensions | 18″ x 12.75″x 2.75″ |
| Casegoods Large Drawer Dimensions | 28.5″W x 14.25″D x 7.875″H |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 70 × 43.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cocoa Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Adelaide |
Contact Us
"*" indicates required fields