Ludwig Brown Drawer Chest
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Offering the quintessential mid-century modern profile with clean lines, chamfered edges, and tapered, splayed legs, this drawer chest is designed to coordinate with the different Ludwig beds in the collection. A warm, walnut finish adorns the Ludwig drawer chest, which offers five roomy drawers accented with round, brushed brass pulls. The upper drawer is felt-lined to keep contents protected and in place. Timeless design and high-quality construction ensure the Ludwig drawer chest can be enjoyed by future generations, while a smaller-size scale allows it to fit perfectly in any size bedroom.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 20.999 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 52 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Contact Us
"*" indicates required fields