6/6 Uph Footboard
SKU:
50585
Category: Bed Parts
Tags: Bed Parts, Cream, Riverside Furniture, Toasted Almond
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| 6/6 Uph Footboard | Constructed of Acacia solids and veneers |
|---|---|
| 6/6 Uph Footboard | The faux sheepskin fabric adds a soft contrast to the wood |
| 6/6 Uph Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat |
| 6/6 Uph Footboard | Upholstered with 100% Polyester |
| 6/6 Uph Footboard | Cleaning code: W |
| Dimensions | 80.25″W X 02.00″D X 18.00″H |
| Weight | 0.00 lbs |
| The faux sheepskin fabric adds a soft contrast to the wood | Yes |
| Includes wood support slats for bedding and wood support legs with a built-in leveler attached to each slat | Yes |
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning code: W | Yes |
| Weight | 39.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 80.25 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Toasted Almond |
| Style | Updated Classics |
| Collection | Bozeman |
Contact Us
"*" indicates required fields